Stručná historie značky LEGO®

Jen stěží najdeme někoho, kdo by neznal stavebnici LEGO®. Mnoho z nás provázela od dětství a ani dnes v popularitě nezaostává. Jak ale tato legendární společnost vlastně ovládla trh a stala se nejvýdělečnější hračkářskou firmou na světě?

Jak to všechno začalo?

Vše začalo 10. srpna 1932, kdy si dánský podnikatel Ole Kirk Christiansen otevřel firmu, ve které vyráběl žebříky, žehlicí prkna a dřevěné hračky z březového dřeva. Ty v roce 1934 začal označovat logem Lego a tento název pocházel od dánských slov leg gotd, což znamená - hraj si dobře. Během pár let společnost velmi rychle rostla, protože společnost si u hraček zakládala zejména na kvalitě v souladu s vlastním heslem  - pouze to nejlepší je dost dobré.

lighter

Rok 1947 byl pro společnost zásadní

I když byla firma s dřevěnými hračkami velice úspěšná, tak Ole Kirk Christiansen udělal roku 1947 zásadní rozhodnutí, které společnost změnilo a dovedlo ke světovému věhlasu, a to když koupil vstřikovací lis na jednolitý plast. Díky tomu mohla firma začít ve velkém vyrábět plastové hračky a dokonce do roku 1949 jich stroj vyprodukoval na 200 různých druhů, které byly vlastně předchůdcem dnešních LEGO® hraček. To vše mělo za následek, že dřevěné hračky byly utlačeny do pozadí a v roce 1960 byla jejich výroba ukončena úplně.

lego-thumb-update.jpg

Nový koncept stavebnic LEGO®

Vůbec první kostka Lega byla vyrobena až v roce 1949. V roce 1954 se poté stal výkonným ředitelem LEGO® Group Christiansenův syn Godtfred, který navrhl nový koncept stavebnic Lego tak, aby se samostatně prodávané sady vzájemně doplňovaly. Vylepšil tak technické řešení kostek, aby spoje pevně držely a nerozpadaly se. Tento systém si dal dokonce v roce 1958 patentovat.

Firma jako celek se velmi rychle stala populární a jisté je, že plný právem. Prošla obrovským vývojem a dokázala v historii hraček nevídané věci. V současnosti je výroba stavebnice LEGO® nadnárodní záležitostí a celkový roční objem vyrobených kostek je zhruba dvacet miliard, což je neuvěřitelných 600 dílků za sekundu a na celém světě se zhruba každou vteřinu prodá 7 Lego setů. Tento úspěch dělá z Lega bezesporu nejúspěšnějšího výrobce všech dob.

40501