Z důvodu dovolené budou všechny objednávky od 27.6. do 5.7. odesílány až v týdnu od 8.7. Děkujeme!

Co znamená LEGO MOC?

Pokud se jen trochu zajímáte o LEGO, tak jste již určitě slyšeli výraz MOC. Mnozí z vás jistě tuší co se pod touto zkratkou skrývá a pro vás ostatní je právě tento článek.

MOC je zkratka z anglického „MOwn Creation“ tedy v překladu „Moje vlastní tvorba“. Jedná se tedy o LEGO modely, které jsou navrhnuty a postaveny fanoušky LEGO za použití originálních a dostupných LEGO dílků. Každý z nás tak již jistě postavil svoje vlastní MOC.

productimg

Ačkoliv je převážná většina LEGO stavebnic dotažena do všemožných detailů, vždy se najdou fanoušci, kteří ji pozvednou ještě o level víše. Případně se zcela odklonit od originálu a použít kostky ze stavebnice naprosto jiným způsobem a pro jiný model. Mnoho LEGO fanoušků také zatouží po modelu letadla, auta, či stavby, kterých je obdivovatel a které LEGO nemá v nabídce. A právě jedinou možností je vlastní tvorba.

MOC můžete být také pěkným zdrojem přivýdělku. Někteří z fanoušků prodávají za menší částky kompletní návody ve stylu LEGO právě ke svým originálním MOC modelům. Dokonce je možné vytvářením se MOC zcela živit, pokud pracujete jako stavitel MOC na zakázku. Následně pak můžete působit jako stavitel modelů produktů pro firemní prezentace na veletrhu při uvedení výrobku, či jako stavitel budov, či památek pro rozličné instituce.

I samotná společnost LEGO dává prosto pro fanoušky MOC. Ti tak mohou nechat hlasovat pro své výtvory na stránce https://ideas.lego.com/ a po dosažení 10 000 hlasů set postupuje do fáze, kdy je hodnocen LEGO komisí, která následně může rozhodnout o zařazen setu do výroby a prodeje. A vy se tak stanete designérem LEGO!  Touto formou tak byly již vdané sety jako například LEGO Ideas 21327 Psací stroj či LEGO Ideas 92177 Loď v láhvi.

01bd1475a1d86c0983c1db9a1cd72b0d

Pro všechny vaše MOC modely pak jistě najdete uplatnění v LED osvětlení kompatibilním s LEGO z naší nabídky, které posune vaše výtvory na jinou úroveň. Doplňte vaše budovy o osvětlení interiéru. Exteriér doplňte o pouliční lampy a další. 

Ač se jedná obzvláště o kreativitu a subjektivní pocity, můžeme modely MOC rozdělit do několika základních skupin:

Technické MOC 

Tyto modely jsou postaveny z prvků LEGO Technic. LEGO Technic je řada, která využívá různé komponenty, aby bylo možné vytvářet složitější a funkční stavby. Pomocí tyčí, náprav, ozubených kol a mechanických dílů můžete vytvářet složité konstrukce, například funkční převodovky!

Flying_Bee_Demonstration_1024x1024_c673fb2f-3b36-45fb-aee3-738c73397406

Architektonické MOCs

Téma architektury LEGO má velmi výrazný styl mikroměřítka. MOC, které spadají do této kategorie, se snaží dosáhnout stejného stylu různými stavbami, jako je třeba MOC inspirovaný světem Harryho Pottera.

Funkční MOCs

MOCy LEGO Automaton jsou jedním z nejzajímavějších druhů MOCů. Obvykle se v nich mísí běžné prvky LEGO a prvky Technic, aby se vytvořila jakási "živá scéna".

WindPump-1_4