Recenze LEGO 40567 – Úkryt lesních zbojníků a návod jak jej „rozsvítit“

Série LEGO® Castle zůstává jednou z nejoblíbenějších a nejžádanějších sérií této ikonické dánské stavebnice, ač již několik let nebyl vydán žádný nový set. O to víc vzrušení přineslo ohlášení a následní vydání LEGO® setu 10305 – Hrad Lvího rytíře. Ještě předtím však bylo možné získat jako exkluzivní dárek k nákupu unikátní LEGO® set 40567 – Úkryt lesních zbojníků, jež je předělávkou původní verze setu 6054 z roku 1988. Osobně jsme se těšili právě na tento unikátní set, který bychom vám dnes rádi představili a zároveň ukázali, jak je možné jej efektivně osvětlit.

Základní informace o setu:

Rok vydání:                 2022

Počet kostek:              258

Určeno:                        18+

Doporučená cena:      dárek k nákupu

Počet minifigurek:      2         

Návrat k originálu

LEGO® se při oslavách výročí 90 let od založení snaží vracet k původnímu designu, který je však pojat moderně a svěže. Krabice v ikonickém žlutém designu a návod na stavbu v původní grafice, jsou toho důkazem. Je skvělé se po všech těch moderních grafikách opět podívat na tuto jednoduchou tvorbu a zavzpomínat na dětská léta.

6c789c922458ad1cb868694cbebf4328--mm1600x1600

Samotná stavba

Set má pouze 258 dílků rozdělených do 2 očíslovaných částí a do 4 pytlíčků. Nejedná se tak o žádnou velkou stavbu a na její postavení vám v pohodě vydá 1 hodina. Pokud si ji bude užívat tak jako já se všemi detaily, tak si vyčleňte 1,5 hodinky.

Set obsahuje dvě minifigurky lesních zbojníků, lučištníka a minfigurku ženy s mečem.  Oba jsou oblečeni do zelených tunik a mají červené rukávy a límce - nově torza jsou vynikající a obzvlášť se mi líbí detaily oděrek a detailní opasek a potištěný váček. Bohužel je součástí balení pouze jedna čepička, ale pokud jich potřebujete více, vždycky si můžete nějaké "sklidit" ze sady 10309 Sukulenty.

IMG_3430_1

IMG_3431_1

IMG_3432 2

A tady je dokončená scéna – zarostlý úkryt schovaný v černém stromě se spoustou listí, které zakrývá kamennou stavbu zabudovanou do stromů.

Nejedná se o předělávku v měřítku 1:1 a jsou zde použity moderní stavební techniky, které jí dodávají modernější vzhled, což se vám může, ale nemusí líbit. Předpokládám, že zarytějším fanouškům Forestmenů se nebude líbit volnější použití křivek a nové struktury stromů.

Přesto jsou zde všechny charakteristické prvky původního Úkrytu lesníků 6054, od funkce otevírání a zavírání, modré střechy, oblouků oken a červené vlajky, díky kterým byl originál tak rozpoznatelný.

IMG_3460 2

IMG_3465 2

Jak si užít set i v přítmí

Chtěli byste si tento set vychutnat i za sníženého světla? Není lepší řešení než ho doplnit o jednoduchá LED světla. Pravděpodobně se díky nízkému výrobním nákladu tento set nedočká plnohodnotné sady LED osvětlení, ale nevadí, máme i jiné možnosti. Využijeme jednoduché LED válce v zelené a oranžové barvě, abychom podtrhli atmosféru úkrytu a v něm plápolajícího ohně a nasvítili bohatou vegetaci kolem úkrytu. Jak je naaranžujete je již zcela na vás a vaší představivosti, ale úspěch je zaručen. A navíc výsledným efektem oslníte nejednu návštěvu.

IMG_3482

IMG_3476 2IMG_3480 2IMG_3481 2